Hovorí vám niekto o strachu zo zubára? Verte mu

Strachom zo zubného ošetrenia trpí asi 10 percent populácie. „Aj keď si tento strach nevieme predstaviť, treba pacientovi veriť. Nikto by sa mu za to nemal vysmievať alebo to spochybňovať. Ak sa viem vcítiť do pocitu pacienta, získam si jeho dôveru. On vie, že je v dobrých rukách a ja viem, že potrebuje viac času na ošetrenie,“ hovorí zubný lekár Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera v Bratislave.

Strach sa môže prejaviť ako úzkosť alebo dentálna fóbia. Inak sa prejavujú pri každom ošetrení. Dentálna fóbia je vážnejšia a nie vždy ju vyrieši zubný lekár. V prípade úzkosti sa vhodným pôsobením pocity pacienta môžu zmierniť alebo aj zmeniť.  

„Navrhnem pacientovi, aby zodvihol ruku, keď si chce prestať. Keď to urobí, okamžite prestanem. Pacient vie, že má ošetrenie pod kontrolou a rozhoduje, ako sa bude vyvíjať,“ konštatuje Martin Plevák.

Stres zo zubného ošetrenia majú zväčša ľudia, ktorí zažili nepríjemnú a bolestivú skúsenosť v zubárskom kresle. Bolesť alebo zlé zaobchádzanie si pamätajú aj od detstva. Zubná medicína dnes nepozná bolesť pri zubnom ošetrení.

© zubambulancia.sk
foto: adobestock

Ďalšie novinky

Zoznam článkov: