Takto nasadíme korunku a fazetu

Viete, aký je rozdiel medzi korunkou a fazetou? O koľko milimetrov vám zbrúsia zub? Povieme si, čo vás čaká u zubára.

Pri korunke treba zuby zbrúsiť o milimeter nielen zhora, ale aj z celého obvodu. Ak sú na zube tmavšie miesta, ktoré nemajú presvitať, môže sa ísť aj hlbšie. Na korunku je treba obrúsiť zub o 1 až 1,5 milimetra.

Korunky sú hrubšie, aby odolávali veľkému tlaku pri zahryznutí. Zadné zuby sú zaťažené najviac, preto musí byť aj korunka dostatočne stabilná.

zdravy-zub-sklovina-dentin

Korunka je ako čiapka na zube

Keby ste sa zbrúseného zuba dotkli jazykom, pocitovo sa vám môže zdať, že zo zuba ubudlo oveľa viac. 

Keďže sa na obrúsené zuby hneď nasadí provizórna korunka, pacient to nepocíti a neodíde z ambulancie s obrúsenými zubami.

Nová korunka obrúsený zub úplne prekryje z každej strany a dá mu ideálny tvar a farbu.

keramicka-korunka

Fazeta – veneer je boom v estetickej stomatológií

„Na predné zuby sa dnes robia aj keramické fazety (veneer), nový tenký a ultraľahký materiál. Používajú sa hlavne na zdravých zuboch, ktoré sa týmto spôsobom nemusia celé zbrúsiť. Zub niekedy nie je treba obrusovať vôbec, inokedy minimálne, a to 0,3 až 0,5 milimetra iba z prednej strany,“ hovorí zubný lekár Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera, ktorá sídli na Špitálskej v Bratislave. 

Ak sú predné zuby viac poškodené, môže byť keramická korunka vhodnejším riešením ako fazeta. Korunky a fazety zlepšujú tvar a funkciu poškodených zubov. Na zuby sa upevňujú fixačným zubným cementom.

keramicka-fazeta

korunka

fazeta (veneer)

hrúbka keramiky

1 - 1,5 mm

0,3 - 0,5 mm

na ktoré zuby sa používa

všetky

predné
© - zubambulancia.sk

foto: zubambulancia.sk


Ďalšie novinky

Zoznam článkov: