Na implantát potrebujete pevnú kosť

Tam, kde má byť zub, máte prázdne miesto? Riešením môže byť zubný implantát.

Princíp implantácie je vcelku jednoduchý. Implantát, zväčša titánový, sa vloží do kosti, kde má plniť úlohu zubného koreňa.   

Pevná kosť

Implantát musí byť pevne zasadený v kosti. Keď pacientovi dlho chýba zub, kosť ustúpi, zmenší sa a treba ju nadstaviť. Lekár ju namodeluje z tzv. kostného materiálu. Ten sa postupne premení vlastnú kosť, spevní sa a zväčší. Potom sa môže nasadiť zubný implantát, ktorý sa zrastie v kosti do niekoľkých týždňov.

"Ak je implantácia správne naplánovaná, trvá len niekoľko minút a zaobíde sa aj bez bolestí. Je to otázka správnej diagnostiky a prípravy,“ povedal lekár Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera na Špitálskej ulici v Bratislave. Keď sa implantát zrastie s kosťou, dá sa naň nasadiť korunka, mostík či iná  protetická konštrukcia. Používa sa aj na protézy.

Treba röntgen

Pred implantáciou je dôležité zistiť, či je pacient na ňu vhodný.

„Zisťujeme anamnézu, ochorenia, aktuálne užívanie liekov. Niektoré lieky môžu spôsobiť komplikácie. Dôležitý je aj stav ostatných zubov. Veľa napovie aj trojdimenzionálny röntgen. Ak má pacient parodontitídu, implantát nebude držať. Najprv treba vyliečiť zápal a zlepšiť hygienu, až potom môžeme implantovať,“ dodáva Martin Plevák.

Lekári voľakedy vybrali pacientovi zub a až po zahojení rany robili implantáciu. Dnes pacient nemusí ostať bez zuba, po extrakcii sa dá pri vhodných podmienkach hneď implantovať a nasadiť provizórna korunka. V určitých prípadoch je to najvhodnejší postup na dosiahnutie prirodzeného vzhľadu korunky. Nedá sa to však robiť vždy.

Prečítajte si aj tento článok

 

© zubambulancia.sk
foto: AdobeStock, Unsplash

Ďalšie novinky

Zoznam článkov: