Baktérie narobia chaos v zubnom kanáliku

Zlomil sa vám zub tak, že sa odhalil nerv? Máte hlboký kaz, ktorý prenikol do nervu? Čo najskôr treba ísť k zubnému lekárovi. Zub sa možno dá zachrániť a predísť extrakcii.

Čo sa v poškodenom zube deje? Baktérie preniknú do nervu, lekári odborne hovoria, že do zubnej drene. Vytvorí sa zápal, zub bolí a hnisá.

endodoncia korenovy kanalik

Napadnutý nerv musí von

Infikované tkanivo treba vybrať, čo sa robí dezinfekčnými roztokmi a špeciálnymi endodontickými nástrojmi.  Ku kanálikom zadných zubov je ťažší prístup, pomáhajú nám lupové okuliare. Vo vnútri zuba zostáva dutý kanálik, cez ktorý sa dá zápal vyliečiť,“ povedal zubný lekár Martin Plevák zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera.

Kanálik lekár vyplní a nasadí naň korunku. Takýto zub s vybraným nervom sa volá mŕtvy zub. Aj o ten sa treba starať, pravidelne ho čistiť zubnou kefkou a niťou.

endodoncia korenova vypln

Endodoncia sa zaoberá zubnou dreňou

Čistením a výplňami koreňových kanálikov sa zaoberá odbor zubného lekárstva endodoncia. Nerv sa nachádza v koreňovom kanáliku, ktorý zasahuje aj do zubnej korunky. V zdravom zube má úlohu vyživovať zub zvnútra.

Modernými nástrojmi sa dajú zachrániť aj zuby, ktoré by sa ešte pred niekoľkými rokmi ošetriť nedali. Flexibilné nikel-titánové nástroje, bioaktívne materiály a elektrometrické prístroje sú dnes už štandardom v endodoncií.

Po vyplnení koreňových kanálikov ide už len o to, ako si organizmus so zápalom poradí. Ak sa po vyčistení zuba zápal nevylieči, ďalšou možnosťou je extrakcia a náhrada zuba implantátom s korunkou.  

© zubambulancia.sk

foto: adobestock

Ďalšie novinky

Zoznam článkov: